2018. október 26., péntek

Egy nagyon kártékony figuráról Bojtár Endre


"Orbán Viktor az újabb magyar történelem második legkártékonyabb figurája, leváltása az ország létérdeke."
Beigazolódott balsejtelmek
- Másfél évszázada bántja a magyart a saját nacionalizmusa.
- Bojtár Endre irodalomtörténésszel a "Diktatúrák: Horthytól Orbánig – és vissza" című, politikai írásait egybegyűjtő e-könyve apropóján beszélgettünk.
– „Én az ördöggel is cimboráltam volna” – mondta 2002-ben, érzékeltetve elszántságát az első Orbán-kormány leváltása érdekében. Ma kivel kötne barátságot ugyanezért?
– Mindenkivel. Változatlanul úgy gondolom, Orbán Viktor az újabb magyar történelem második legkártékonyabb figurája, leváltása az ország létérdeke.
– Ha ő a második, ki az első?
– Horthy Miklós, akinek egymillió ember halála szárad a lelkén. Orbán nem tömeggyilkos, ennyivel jobb Horthynál, de egyébként borzalmas, amit – ha szabad így mondanom – az ország lelkével művelt. Megbocsáthatatlan abból a szempontból, hogy a legrosszabb nacionalista hagyományokat lovagolta meg és erősítette fel a magyarságban.
– Lát lehetőséget az eltávolítására?
– Talán utópisztikusnak tűnik, de egyetlen ember kergetheti el. Méghozzá úgy, ahogy a csehek csinálták ’89-ben. A Vencel téren csörgették a kulcsaikat és azt ordították: Havelt a várba! Nekem erre a posztra Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elnöke a jelöltem.
– Ezzel a jelöléssel bizonyára nem csak engem lep meg.
– Nála alkalmasabb személy nincsen arra, hogy ha vezető szerepbe segítenék, véghezvigye az egyik legfontosabb programpontot: az egyház és az állam szétválasztását.
– Mielőtt a lehetséges jövőbe tekintenénk, ne feledjük, hogy társadalmi támogatottsága Orbán Viktornak van, méghozzá stabil és magas 2010 óta. Minek volt köszönhető, hogy visszakerült a hatalomra?
– Egyfelől a szocialista vezetés teljes tehetetlenségének, azzal a polgárháborús nyomással szemben, amit Orbán gerjesztett. A demokrácia mindig védtelen a diktátorjelöltekkel szemben, pechünkre Orbán messze a legagyafúrtabb. Ezt a nyomást egy kormány sem viselte volna el demokratikus módon. Nem demokratikus eszközökhöz pedig nem mertek nyúlni.
– Ettől még ott a dilemma: a többség nem pontosan ezt a hatalmi formációt szeretné maga felett tudni, amire, ahogy említi, Orbán rezonált?
– Ez a legrosszabb sejtelem, ami beigazolódhat. A közép- és kelet-európai népek közül a magyar társadalom volt mindig is a leginkább fertőzött a nacionalizmus ideológiájával, a mi múltunk a leginkább kibeszéletlen. Ezek az eszmék, amiket Orbán hirdet és megvalósít, nagyon termékeny talajra hullottak, ezért van borzalmas helyzetben az ország. Elég csak az utóbbi másfél évszázad történelmén végigtekinteni. Mi hősi tettként ünnepeljük, hogy 1849 áprilisában a debreceni magyar országgyűlés kimondta a Habsburgoktól való elszakadást. Ami teljesen jogellenes és értelmetlen volt. Senki nem merte még megvizsgálni ennek a körülményeit, hogy mit jelentett mindez az ország számára. A nacionalizmus fertőzése a Kiegyezéssel folytatódott: velünk kiegyeztek ugyan, de a nemzetiségekkel nem. Páratlan nemzetiségi elnyomás kezdődött 1867-től, egészen az I. világháborúig kitartva. Trianon erre volt – nem mondom, hogy jogos, mert aránytalan, eltúlzott – válasz, de nem lehet úgy felfogni, hogy bántják a magyart, mert a magyar nép nagyon sok más népet bántott. Sokakkal egyetértésben vallom: a nacionalizmusunk vezetett az I. világháborúhoz.
– A 20. századi történések akkor kellően megalapozottak voltak e téren.
– A két háború között vált teljesen fertőzötté a magyar tudat, az első zsidótörvényt itt fogalmazták meg először Európában. 1933-tól pedig a náci eszmék fertőztek tovább. És ezekkel soha nem számolt le – egyetlen európai népként – a magyar társadalom, nálunk elmaradt a szembenézés a világháborúk közti időszakkal.
– A rendszerváltozást követően pedig erre minden lehetőség megvolt, vagy tévedek?
– 1989-ben alkalom nyílt a szabadság, az önrendelkezés, az önkormányzat hagyományára építkezni, ehelyett azonban jött Antall József és a jobboldali hagyományhoz való visszatérés. Ő volt az, aki elsőként jelentette ki hivatalosan: zsidók és magyarok nem egyenlők.
– Ezt mire alapozza?
– „Mi az önök mártírjaira éppúgy emlékezünk, mintha a sajátjaink lennének” – ezt mondta. Különbséget tett „mi” és „ők” között, a zsidókat elkülönítve a magyar nemzettől. Mindezt 1990-ben a pesti gettóemlékmű avatásán mondott beszédében. Ez megbocsáthatatlan. Horthy országát akarta visszaállítani ő is – némileg kikupálva, államjogilag rendezetten. Ő volt az, aki kormányfőként koszorút küldött Horthy újratemetésére, ami teljesen abszurd egy tömeggyilkos, háborús bűnös esetében. Röviden: ez a restauráció megszabta az irányt Orbánnak is, aki a Fidesz ’92-es pálfordulásával világossá tette, mennyire veszélyes, mert csakis a hatalom érdekli. Ő maga a fertőzés góca, s lám, megfertőzte már Lengyelországot, Ausztriát, és bizonyos mértékig Angliát is.
– Horthyhoz és annak hatalomgyakorlásához Orbán kapcsolódását ön már 2002- ben látta, az első Fidesz-kormány esetében diktatúráról, illetve annak kiépítéséről beszélt, vezérkultuszról, az erő kultuszáról, Orbánt pedig diktátorként említi. Pedig akkor még hol voltunk a mai viszonyainktól…
– A diktátor ismérve, hogy a törvények felett áll, bármit megtehet, és ellenében semmi nem jöhet létre. Ami akkor elkezdődött, mára teljes mértékben kibontakozott, azzal a többlettel, hogy ez a nagyon eszes ember, és bár én mindig is egy egyszerű falusi kocsmai verekedőnek tartottam, felismerte azt, hogy a nemzetközi politikai életben is szerepet játszhat.
– Az Orbán-féle diktatúra hol helyezkedik el az ön diktatúraskáláján?
– Ez egy enyhébb, „posztmodern” diktatúra, nem olyan, mint Horthyé vagy Szálasié volt. A nemzetközti körülmények nem engedik meg, hogy olyan legyen. De ha valaki ki meri jelenteni, hogy illiberális demokrácia a célja, az azt jelenti: neki mindent szabad. Az illiberális ugyanis azt jelenti: szabadság nélküli, tehát neki a rabszolga-társadalom az eszménye. És ennek köztudatba kerülése is jelzi, hova süllyedt a magyar nép szelleme. Ez azonban megváltozhat…
– Igazán? Visszaállítható az erkölcsi norma, ami egy demokratikus államrendet és polgárait jellemez?
– Ha nem is automatikusan, de visszaállítható. Ehhez kell az értelmiség, ám őket éppen kikapcsolták a játékból. Beszélhet akármit, semmi foganatja nincsen. A mai hatalom egyvalami alapján érzékeli a társadalom különböző csoportjait: az Orbánhoz való hűség szerint. Aki labdába rúg, az ő kegyéből teheti: csupa szolga, lakáj, szavazógép – ez kell neki. De az egész társadalommal ezt akarja csinálni, illetve már sikerült is neki: az illiberális demokrácia már megvalósult. Parlament, ellenzéki párt, mindenki mondhat, amit akar, minden hatás nélkül.
– Akkor a civilek ellenállásának sincs sok esélye?
– A fertőzöttség úgy terjed, hogy egyre több ember ismeri föl: ne szólj szám, nem fáj fejem. Egy vidéki tanár százszor is meggondolja, beálljon-e ellenzékinek, mivel gyorsan elveszítheti az állását.
– Akkor bevégeztetett? Az ön hipotézise is kudarcra ítéltetett: a közép-európai országok nem kerültek közelebb Európához.
– Inkább távolodnak, nem is csoda, ilyen országgal a sorban, mint a miénk. Sikerült a V4-eket is megfertőzni, pedig elképzelésem szerint csakis együtt sikerülhet csatlakoznunk a demokratikus országok közösségéhez.
+1 kérdés
– 1969-ben felkérték prágai kultúrattasénak, 1989-ben pedig vilniusi magyar nagykövetnek, végül egyik sem lett. Miért?
– A prágai tavaszban részt vevőket csak ’70-ben sikerült végleg eltávolítani, ’69-ben egyszerűen nem álltak szóba az akkori magyar nagykövettel és attaséval, engem kértek a külügytől, ugyanis a barátjuk voltam. Ám miután kirúgták őket, okafogyottá vált a kiküldetésem. ’89-ben pedig alapító követ lehettem volna Litvániában, ám kiderült, nincs pénz a követségre, így nagy megkönnyebbülésemre ez is elmaradt."
"Beigazolódott balsejtelmek" . megjelent a Vasárnapi Hírek 2016. július 16.-i lapszámában
Hozzászólások
Echter István "A NER milliárdosai új reformkor helyett csak óriási veszteséget okoztak Magyarországnak

Simicska és Spéder ügye bebizonyította, hogy a cinkosságra épülő gazdaságban végső soron mindenki pórul jár. Szomorú a száműzött oligarcha, csalódott az önmagát e
lárulva, átverve érző hatalom, de a legnagyobbat Magyarország szívja.

„Amit korrupciónak neveznek, az gyakorlatilag a Fidesz legfőbb politikája. Ezen azt értem, hogy olyan célokat tűzött ki a kormány, mint a hazai vállalkozói réteg kialakítása, az erős Magyarország pilléreinek a kiépítése vidéken vagy az iparban.” (Lánczi András)

Lánczi András sokszor emlegetett nyilatkozatának kétféle interpretációja polemizál egymással a nyilvánosságban. Az egyik szerint Lánczi megfejtése felér egy nyílt beismeréssel. Miszerint a Nemzeti Együttműködés Rendszere = Lopás. A másik szerint ez egy rosszindulatú félremagyarázása a kormányzati főideológus mondatának. Ugyanis a Fidesz gazdaságpolitikájának nem a közvagyon magánvagyonná konvertálása a leglényege, hanem egy új, központilag koordinált és támogatott nemzeti nagytőke kiépítése. De sikerült?

„A magyar kormánynak kiemelten fontos a magyar nemzeti tőke megerősítése,” (Orbán Viktor)

A Fidesz gazdasági szabadságharcának nyíltan felvállalt komponense a nemzetközi szinten megnyerhetetlen piaci verseny kiiktatása, és helyette a lehetőségek és javak lojalitás alapján való újraelosztása. A NER-ben valódi, rátermettségen alapuló versengés helyett háziversenyeket rendeznek, ezekben pedig Orbán Viktor a döntőbíró. Akik szerint pedig az állami feladatok kiosztásánál, és a pályázatok elbírálásánál az elvégzett munka minősége és a legoptimálisabb ár kéne legyen a legfontosabb szempont, azok homlokába maga a kormányfő süti bele a labanc-bélyeget. A rendszer nyertesei nem a tehetségesek, szorgalmasak, szerencsések, hanem az a nagyon szűk, cinkosokból álló bizalmi kör, akik alávetik magukat a NER akaratának.

„Amikor ön a magyar nagytőke ellen beszél, akkor labancpolitikát folytat, amit én elutasítok.” (Orbán Viktor)

A legnagyobb magyarok

Az új arisztokrácia a nemzetgazdaság fundamentumát képezi. Szerepük szerint tolják, húzzák a magyar gazdaságot, munkahelyeket teremtenek, adóznak, adakoznak, mint az állat, építik, és erősítik hazánkat. Ők az új Széchenyik és Wesselényik.

Korunk legnagyobb magyarjai.

Az utóbbi években két topkategóriás, legbelső körbe tartozó újkori magyar nagytőkés esett ki a pikszisből, lett hivatalosan is a NER halálos ellensége. Simicska Lajos és Spéder Zoltán két kiemelten jelentős alakja volt az orbáni rendszernek. Hosszú éveken keresztül csillagászati összeg, sok zsáknyi közös pénzünk lett feléjük terelve. A haza legjelentősebb ügyei voltak rájuk bízva. Majd valami oknál fogva elveszítették a kormányfő bizalmát, és ebből következően a kézzel vezérelt sajtó totális háborút, lejáratókampányt folytat ellenük.

A NER két nagyon erős pillére kidőlt. Két lojális nagytőkéssel kevesebb. Sok-sok milliárd forint elúszott a semmibe. (Abba most bele se merjünk gondolni, hogy ennyi pénzből mennyi kis- és középvállalkozást lehetett volna megtolni). És Magyarországnak ebből csak vesztesége, és semmi haszna nem származott. De nagy kudarc ez a NER számára is.

Spéder és Simicska, két szimbolikus figura kegyvesztettsége és száműzetése a NER-ből erősen megkérdőjelezi a Fidesz legfőbb politikájának sikerességét. A lojalitást a tehetség elébe helyező gazdaságot.

Média, bankok pipa?

Ha megnézzük milyen nagy nemzetstratégiai feladatokat bízott rájuk Orbán Viktor, akkor a kudarc még szembetűnőbb és fájdalmasabb. Orbán legutoljára Lengyelországban dicsekedett el a magyar gazdasági szabadságharc jelenlegi állásáról

„Négy olyan terület létezik, ahol muszáj elérni, hogy a hazai tőke a nemzetközi fölé nőjön. Ezek a média, a bankok, az energia és a kiskereskedelmi hálózat. Hárommal megvagyunk,...„ (Orbán Viktor)

A média és bankszektor bezsákolása nem titkoltan Orbán Viktor legfontosabb stratégiai céljai között szerepelnek. De korábban Simicskával és most Spéderrel ezek a folyamatok megakadtak.

A régi kollégiumi szobatársat, barátot Simicska Lajost még 2002-ben bízta meg a Fidesz, hogy húzzon fel egy magyar viszonylatban jelentős, fénykorában a Heti Válasz, Hír Tv, Magyar Nemzet, Metropol, Mahir, Class.fm, Lánchíd Rádió portfólióval rendelkező médiabirodalmat. Belekerült vagy 10 évbe, és jó pár zsák pénzbe, hogy felépüljön. És most mire mennek vele? Simicska egy jelentős részén továbbadott, ami megmaradt, azt pedig bojkottálja a NER.

"A pénzügyi szektorban megvan az OTP, amelynek ugyan vitatható tulajdonosi háttere van, de mégiscsak magyar banknak tekinthető, most a takarékszövetkezeti rendszert mellé szervezzük, így nyugodtan mondható, hogy lassan meg fogjuk haladni az 50%-nyi tulajdoni arányt, és van egy pénzintézet, ami közép-európai kitekintésben is jelentősnek mondható, sőt az európai rangsorban is jól áll" (Orbán Viktor)

Spéder Zoltán lehetőséget kapott egy óriás pénzintézet létrehozására, és szépen belebukott. A Postával megtámogatott takarékszövetkezeti integráció fej nélkül maradt, megrekedt. A pénz jelentős részét benyelte Spéder korábbi bankja, az FHB. És arról se feledkezzünk meg, hogy Spédernek szintén van egy nagy magyar tulajdonú médiabirodalma, ami felett sötét felhők gyülekeznek.

Szűkül a kör

A túlközpontosított orbáni rendszer természetéből fakadóan egyre paranoiásabbá válik, egyre bizalmatlanabb. Az eredetileg is szűkre szabott bizalmi kör tovább szűkült, és bővülésre képtelen. A lojális milliárdosokat egyáltalán nem könnyű pótolni. És így kényszerűen és rohamosan összpontosul egyetlen felcsúti lakos kezében médiapiac, állattenyésztés, építőipar, energetika, föld, sport, kiskereskedelem.

Pontosan nem tudjuk, hogy a két nemzeti nagytőkés hogyan veszítette el a kormányfő bizalmát. De az biztos, hogy korunk Széchenyi Istvánja és Wesselényi Miklósa a NER elé helyezte saját érdekeit. És ebbe belebuktak. De nem csak ők veszítettek.

Ha a Fidesz politikájának lényege nem a lopás, hanem egy hazai erős vállalkozói réteg megszülése, akkor a Fidesz látványosan bukásra áll a nagy üggyel. A NER nem hozta el az új reformkort."

"A NER milliárdosai új reformkor helyett csak óriási veszteséget okoztak Magyarországnak" - a 444.hu cikke
Kezelés
TetszikTovábbi reakciók megjelenítése
Válasz1 éveSzerkesztve
Zsófia Juhászné Preczner Végre valaki megtalálta a legtalálóbb jelzőt erre az emberre...legagyafúrtabb...igen .
Kezelés
TetszikTovábbi reakciók megjelenítése
Válasz1 éve

xx

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése